VIP služby pre teba Klikni pre viac informácií Začiatok prehliadky NETOPIERKOVO - krajina bájnej podzemnej ríše AGHARTHA

V počiatočnej fáze bojov o Liptovský Mikuláš sa jednotky 17. gsz pokúšali preniknúť do tyla nemeckých síl prechodom cez sedlo Príslop z Jánskej doliny do Iľanovskej doliny.

 

Červenoarmejci sa pokúsili preraziť cez obranu nemeckého práporu, brániaceho sa v bunkroch v Záskočí, na kóte 1119 Kúpeľ a v priľahlom sedle Príslop, cez ktoré bolo možné preniknúť do Iľanovskej doliny a tak fakticky do boku a tyla nemeckej obrany pri Liptovskom Mikuláši. V boji padlo okolo 20 sovietskych vojakov, z ktorých 15 obyvatelia Liptovského Jána zniesli do obce a pochovali až 17.5.1945. Kostrové pozostatky ďalších štyroch boli nájdené až 50 rokov po skončení vojny. Na mieste ich posledného odpočinku príslušníci Vojenskej akadémie postavili skromný pomníček. 

Rovnakou cestou sa do tyla nemeckých jednotiek brániacich Liptovský Mikuláš pokúšali dostať tiež príslušníci 4. čs. samostatnej brigády, ktorá bola dislokovaná v Liptovskom Jáne. Vojaci lyžiarskeho práporu samopalníkov sa znovu pokúsili prelomiť nemecké postavenie na Príslope. V teréne ich sprevádzali Peter Jančuška a Ján Mlynček. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa koncom marca čs. vojakom, ktorých viedol opäť P. Jančuška, cez záver Jánskej doliny a cez Zadný vrch po hrebeni na Krakovu hoľu podarilo dostať z demänovskej strany do tyla nemeckých bunkerov a ich posádku zajať. To uvoľnilo cestu k silnému nemeckému delostrelectvu, rozmiestnenému v Demänovskej doline a prispieť tak k oslobodeniu mesta Liptovský sv. Mikuláš.

obr.: Vojenský pamätník Háj Nicovô, Liptovský Mikuláš

  

         Pre stanisovska.sk napísal doc. PhDr. Oldřich Vaněk, CSc. 

 

 

Logo-stolnaMedvedia štôlňa, Žiarska dolina

Baňa sprístupnená verejnosti

Jedinná na Liptove!

Logo-Podzemie-pod-vezami Podzemie pod vežami, Liptovský Ján

Expozícia života mince
Prežite príbeh jej zrodu

 

 

 

4D - vizuálne služby

Erb-AgharthaAGHARTHA

"Bájna podzemná ríša"
Kde nájdete jej brány?


Legenda o podzemnej civilizácii


View My Stats